Grid-Iron american football game language selector
Language
ČeštinaDanskDeutsch
EnglishEspañolEspañol (Latinoamérica)
FrançaisItalianoMagyar
NederlandsPolskiPortuguês (Brasil)
RomânăSlovenčinaSlovenščina
SrpskiSuomiБългарски
РусскийУкраїнська 
Register
Login
Poradnik Managera #3: Taktyka meczowa
 
BarkasGI Supporter
Posts: 724
Joined: 2014-12-10
Posted on 2016-11-23 14:52:08
W footballu amerykańskim gra się trzema formacjami, które tylko w bardzo niewielkim stopniu wpływają na siebie. Można powiedzieć, że ofensywa jednego zespołu toczy mecz z defensywą drugiego, a formacje specjalne wchodzą na boisko i grają przeciwko sobie tylko w określonych fragmentach gry (kickoff, puntowanie, podwyższenie). Poniżej przedstawiam taktyki wszystkich trzech formacji, które można dobrać w zależności od posiadanych zasobów zawodników lub rywala przeciwnika z jakim przyjdzie nas się zmierzyć. Nazw formacji użyłem w nawiązaniu do tych prawdziwych.


OFENSYWA


BASIC FORMATION
Ustawienie: 1xQB 1xFB 5xOL 2xTE 2xWR
Kierunek Ataku: Niech zadecyduje QB
Biegów przy każdej próbie: 10%


Podstawowe ustawienie ofensywy, preferujące grę podaniową rozłożoną równomiernie na wszystkie skrzydła. W tej formacji runningback wspiera rozgrywającego, a sam niezwykle rzadko ma okazję na zdobycze terytorialne, więc na tej pozycji nie jest konieczny dobry zawodnik. Ustawienie należy stosować jak się ma w miarę wyrównanych czterech skrzydłowych (TE i WR), oraz dobrego rozgrywającego. Formacja skuteczna w grze z „żywym” przeciwnikiem prezentującym podobny poziom sportowy, mniej skuteczna z bootem.I FORMATION
Ustawienie: 1xQB 1xFB 1xHB 5xOL 2xTE 1xWR
Kierunek Ataku: Atakuj głównie środkiem
Biegów przy każdej próbie: 90%


Klasyczne ustawienie podczas gry dołem, czyli biegowo. Preferowane na początku przygody z Grid Iron i w meczach z drużynami boot. W tym zestawieniu najważniejszym graczem jest HB, który praktycznie za każdym razem otrzymuje piłkę. Ustawiony na środku za FB z łatwością przedziera się przez szyki obronne boota. Ekonomiczny system gry ponieważ tak naprawdę wymaga tylko jednego świetnego runninbacka na pozycji HB. Tanim kosztem można osiągnąć niezłe wyniki na początku gry. Niegdyś skuteczna tylko w meczu z bootami, obecnie jednak, po zmianie silnika meczowego wielu managerów ją stosuje i osiągają rewelacyjne wyniki. Należy jednak pamiętać, że jeśli przeciwnik nastawi się na grę defensywną przeciwko drużynie grającej biegowo, to łatwo zneutralizuje taktykę.

HYBRYDE FORMATION
Ustawienie: 1xQB 1xFB 1xHB 5xOL 1xTE 2xWR
Kierunek Ataku: Niech zadecyduje QB
Biegów przy każdej próbie: 50%


Ustawienie pozwalające zarówno na grę podaniową jak i biegową. Polecane na początku przygody z Grid Iron w meczach z „żywymi” graczami, oraz nieco później, w drugim sezonie działalności klubu. Dobry runninback przedziera się przez obronę, a skrzydłowi doświadczają się na swoich pozycjach. Niewątpliwym plusem tej formacji jest odporność na ustawienie defensywy przeciwnika, bo nie ma znaczenia czy nastawi się na grę przeciw podaniom, czy przeciw biegom. Obecnie, po zmianie silnika meczowego, formacja mniej skuteczna od nastawienia się na grę tylko górą lub tylko dołem. Można co najwyżej dać 25% do 30% podań, a resztę postawić na grę biegową.


PISTOL FORMATION
Ustawienie: 1xQB 1xFB 5xOL 1xTE 3xWR
Kierunek Ataku: Atakuj lewą (lub prawą) stroną
Biegów przy każdej próbie: 10%


Ustawienie stosowane w grze zazwyczaj z silniejszym przeciwnikiem, gdy chcemy go zaskoczyć atakując tylko jedną stroną. Wówczas na wybraną stronę należy skierować wszystkie swoje „armaty”(najlepszych 1xTE i 2xWR) i wszystkie podania kierować na nich. Inną opcją tej taktyki jest równomierne rozłożenie skrzydłowych i nastawienie się na atak jedną stroną, tam gdzie mamy lepszych zawodników. Stosowane w przypadku, gdy ma się lepszych WR niż TE. Taka formacja potrafi od czasu do czasu zaskoczyć, ale zazwyczaj lepsza jest BASIC FORMATION.


SPREAD FORMATION
Ustawienie: 1xQB 1xFB 5xOL 4xWR
Kierunek Ataku: Niech zadecyduje QB
Biegów przy każdej próbie: 90%


Taktyka tylko i wyłącznie na długie podania do czterech skrzydłowych zazwyczaj nie jest skuteczna, ale potrafi nieraz zaskoczyć przeciwnika. Jeśli przeciwna drużyna ma słabszych graczy trzeciej linii defensywy można próbować ją zaskoczyć właśnie takim ustawieniem. Można również wykorzystywać taką formację, gdy ma się nadmiar WR a niedobór TE. Doświadczenie jednak podpowiada, że lepsze jest klasyczne ustawienie.


T FORMATION
Ustawienie: 1xQB 3xFB 5xOL 2xWR
Kierunek Ataku: Niech zadecyduje QB
Biegów przy każdej próbie: 10%


Zaskakująca taktyka, która jednak bywa skuteczna i przez pewien czas grały tak z sukcesami reprezentacje Niemiec i Włoch. Trzech (w skuteczniejszym wariancie dwóch) fullbacków wspierało rozgrywającego przed defensorami przeciwnika, a ten mógł skutecznie podać. Formacja ma zastosowanie, gdy ma się rewelacyjnych graczy na pozycjach rozgrywającego i skrzydłowych. Wystarczy jeden dobry runningback i dwóch przeciętnych żeby skutecznie wykorzystać ten wariant rozgrywek. Nie polecany początkującym drużynom.


DEFENSYWA


4-3-A FORMATION
Ustawienie: 2xDL 2xDE 1xLBM 1xLBL 1xLBR 2xCB 2xFS
W każdej próbie obrona przeciwko: podaniom


Klasyczne ustawienie obrony sprawdzające się przeciwko „żywym” przeciwnikom grającym górą, czyli podaniowo. Druga linia obrony rozszerzona (zaliniowi zarówno na środku jak i na skrzydłach), cofnięci zabezpieczający ustawieni na skrzydłach. Standardowa formacja obronna stosowana na wyższych szczeblach rozgrywkowych. Problemem jest, gdy przeciwnik gra dołem, ale i tak nie warto zmieniać ustawień. Opcjonalnie można jednego zabezpieczającego przemianować z FS na SS.


4-3-B FORMATION
Ustawienie: 2xDL 2xDE 3xLBM 2xCB 2xSS
W każdej próbie obrona przeciwko: biegom


Ustawienie formacji przeciwko drużynom grającym biegowo, lub bootom. Zaliniowi grają ściśle obok siebie i runninback rywala ma trudność z przejściem drugiej linii obrony. A gdy to mu się uda, to wyżej niż zazwyczaj ustawieni są zabezpieczający. Formacja nie zdaje egzaminu, gdy przeciwnik gra górą. Podania z łatwością przechodzą przez taką formację.


5-3-A FORMATION
Ustawienie: 1xN 2xDL 2xDE 1xLBM 1xLBL 1xLBR 2xCB 1xFS
W każdej próbie obrona przeciwko: podaniom


Ustawienie mające na celu szybkie dopadnięcie do rozgrywającego rywala i powalenie go na ziemię, lub przeszkodzenie mu w oddaniu podania. Agresywna obrona może przynieść rezultaty i zmniejszyć skuteczność podań przeciwnika (szczególnie do silnych skrzydłowych), ale w momencie gdy mu się to uda trudno go zatrzymać. Szczególnie skrzydłowych, którzy dostaną dalekie podanie. Ryzyko jednak czasami się opłaca i niektóre reprezentacje tak grają z całkiem dobrym rezultatem. Polecana, gdy ma się bardzo dobrych i szybkich zawodników z linii.


5-3-B FORMATION
Ustawienie: 1xN 2xDL 2xDE 3xLBM 2xCB 1xSS
W każdej próbie obrona przeciwko: biegom


Wariant formacji przeciwko drużynom grającym biegowo. Pierwsza linia defensywna i mocno ściśnięci zaliniowi nie pozwalają na przedarcie się runninbacka przeciwnika. Polecana podczas gry z drużynami boot, które zazwyczaj grają dołem. Problemem są podania, które mijają wszystkie linie obrony i kończą się zazwyczaj przyłożeniem dla rywala. Po zmianie silnika meczowego, najskuteczniejsza formacja do zwalczania drużyn grających biegowo.

4-4-A FORMATION
Ustawienie: 2xDL 2xDE 2xLBM 1xLBL 1xLBR 2xCB 1xFS
W każdej próbie obrona przeciwko: podaniom


Ustawienie polegające na zwiększenie siły drugiej linii obrony kosztem trzeciej. Wykorzystywane do przystopowania silnych skrzydłowych przeciwnika. Gorzej gdy podania zaczną otrzymywać zwykli skrzydłowi. Takie ustawienie jednak też dobrze chroni przed akcjami biegowymi. Taktyka polecana również drużynom nie posiadającym dobrych i szybkich zabezpieczających


4-4-B FORMATION
Ustawienie: 2xDL 2xDE 2xLBM 1xLBL 1xLBR 2xCB 1xSS
W każdej próbie obrona przeciwko: biegom


Wariant formacji nastawiony na przeciwnika grającego biegowo. Jednocześnie pozwala na kontrolowanie silnych skrzydłowych. Problemem jest gra podaniowa przeciwnika.


3-4 FORMATION
Ustawienie: 1xN 2xDE 2xLBM 1xLBL 1xLBR 2xCB 2xFS
W każdej próbie obrona przeciwko: podaniom


Bardzo rzadko stosowana formacja, która bazuje na szybkim dopadnięciu rozgrywającego rywala przy pomocy zaliniowych i szybkich liniowych. Można ją wykorzystać gdy ma się w drużynie deficyt liniowych lub świetnie wyszkolonych zaliniowych, ale na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Może jednak zaskoczyć rywala. Zupełnie nieprzydatna gdy przeciwnik gra dołem, bowiem runningback bardzo łatwo przechodzi przez pierwszą linię.


SPECJALNA

Tutaj nie ma żadnego wyboru. Zazwyczaj ta formacja służy do doświadczania rezerwowych zawodników. Wyjątkiem jest kopacz, który powinien prezentować odpowiedni poziom. W tej zakładce również ustawiamy opcje ataku i obrony, oraz taktykę grania 4 prób:

[zaznaczyć ptaszek] W 4 próbie odkopnij lub spróbuj strzelić gola Dystans <X jardów
Chyba, że do strefy końcowej zostało mniej jardów niż <=Y a do zdobycia pierwszej próby nie więcej niż Z
Wtedy procent biegów wynosi W

X - 25 (kopanie 7-8) 35 (kopanie 9-10) 40 (kopanie 11-12) 45 (kopanie 13-15) 50 (kopanie wyżej)
Y - 30 (puntowanie 7-8) 35 (puntowanie 9-10) 40 (puntowanie 12-14) 50 (puntowanie wyżej)
Z - od 2 do 4
W - przy grze biegowej 80% przy podaniowej 20%

Last edited on 2018-09-04 at 7:37
  Darek
Posts: 90
Posted on 2016-11-25 11:10:28
Wow
  
ManowarPL
Posts: 1482
Posted on 2016-11-25 13:53:17
no to teraz wiem jak grać będą Wikingowie
  
BarkasGI Supporter
Posts: 724
Joined: 2014-12-10
Posted on 2018-09-04 7:38:37
Wprowadziłem drobne poprawki (kolor zielony) ze względu na lepszą skuteczność gry biegowej w ostatnim sezonie po zmianie silnika meczowego.
  tomek1927
Posts: 31
Joined: 2019-06-28
III.9
Offline
Posted on 2019-10-08 16:46:24
mam pytanie jak sądzicie da sie grać wąską kadrą np 13-15 zwodników którzy by grali w ofensywie i defensywie ? Ma to jakiś zły wpływ na ich kondycje ?
  
ManowarPL
Posts: 1482
Posted on 2019-10-08 17:48:56
Wg mnie tacy zawodnicy zużywają więcej wytrzymałości.
  
 
Last posts
2020-06-03 12:48
Yleistä MJ pulinaa
Author:ogie23
2020-06-03 12:42
Saisonausblick (S32)
Author:Baphomet
2020-06-03 10:34
Crisi finanziaria
Author:Adorni
2020-06-03 10:27
World Cup 27 - NT Italia
Author:Adorni
2020-06-03 9:54
WC 27 (Host: Ireland)
Author:SrednaD
2020-06-03 6:38
Crisi finanziaria
Author:sunandy
2020-06-03 3:42
WC 27 (Host: Ireland)
Author:Amelia